Wysoka skalowalność i dostępność rozwiązania K3 Cloud zapewnia Matras S.A. stabilne zarządzanie logistyką dla 180 księgarń i e-commerce.

„Wybór rozwiązań w modelu cloud computing pozwoliło nam efektywniej wykorzystywać zasoby i zarządzać nimi w trakcie bardzo skomplikowanego procesu wdrożenia systemu ERP, bez konieczności ponoszenia „na zapas” kosztów związanych z rozbudową naszej infrastruktury serwerowej” – mówi Bogusław Małysiak, kierownik Działu Infrastruktury IT Matras S.A.

Matras jest jednym z liderów dystrybucji książek na polskim rynku. W księgarniach na terenie Polski Matras oferuje ponad 130 tysięcy tytułów książek i kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej poprzez biografie po książki dla dzieci. Oferta sieci jest skierowana do czytelników o różnych zainteresowaniach. Czytelnicy znajdą tutaj nie tylko bestsellery i nowości, ale także pozycje niszowe i poszukiwane przez koneserów.

Kierunek cloud computing

Do zarządzania i ewidencji towarów zlokalizowanych w centrum logistycznym i 180 księgarniach firma wykorzystywała własne rozwiązanie – system klasy ERP. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem jej środowisko informatyczne szybko przestało odpowiadać na potrzeby biznesu, co wymusiło decyzję o zmianie posiadanego systemu.

„Zmiany były nieuniknione. Mieliśmy jedynie dylemat czy budować infrastrukturę klasyczną czy też wykorzystać rozwiązanie w modelu cloud computing. Rozwiązanie on-premise było nam dobrze znane i moglibyśmy dokonać całego wdrożenia praktycznie sami, ale też wiązało się z dużymi kosztami na start i czasem niezbędnym na implementację. Dlatego zdecydowaliśmy się na chmurę, która zapewniała niższe koszty początkowe i lepszą skalowalność” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A.

Decydując się na rozwiązanie cloud computing spółka praktycznie z dnia na dzień mogła rozpocząć prace wdrożeniowe na już działających serwerach.

„Po roku eksploatacji platformy cloud oferowanej przez jednego z wiodących dostawców na świecie zauważyliśmy, że nie wszystkie wskaźniki nam odpowiadają. Nie wykorzystywaliśmy wszystkich , bardzo szerokich możliwości jakie oferowało to rozwiązanie w oferowanej cenie. W związku z tymi, że serwery wszystkich międzynarodowych dostawców chmury są poza granicami kraju, czas odpowiedzi był w granicach 50- 60 milisekund. W przypadku normalnej pracy jest to bez znaczenia, ale przy pracy terminalowej i opcji wyszukiwania z bazy, zdarzało się nasza aplikacja nie odpowiadała w założonym czasie” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A.

Weryfikacja, zmiana i dalszy rozwój

Spółka Matras postanowiła poszukać innego dostawcy usług cloud computing gwarantującego szybkie, bezpieczne i niezawodne działanie systemu w konkurencyjnej cenie. Dlatego partnerem wdrożeniowym została firma K3 System, posiadająca własne, unikatowe rozwiązanie chmury obliczeniowej K3 Cloud.

„K3 System jest naszym partnerem od wielu lat i zawsze możemy liczyć na zrozumienie naszych potrzeb. I tym razem nie było inaczej. K3 System zapewniło nam pomoc na każdym etapie migracji. Otrzymaliśmy wsparcie dedykowanych inżynierów, którzy pomogli nam zacząć cały proces i przeprowadzić go do końca. Dodatkowo co warto podkreślić, firma K3 System zaproponowała nam darmowy okres testowy rozwiązania K3 Cloud, dlatego uruchomienie nowego środowiska odbyło się bez dodatkowych kosztów” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A. Obecnie obsługa systemów całej logistyki i części magazynowej odbywa się w chmurze K3 Cloud. Decydując się na chmurę K3 Cloud spółka poprawiła parametry działania systemu przy obniżeniu kosztów za infrastrukturę.

„Biznes, który nie wnosi nic więcej oprócz pieniędzy nie jest udanym biznesem” – mówi Paweł Jedynak, Dyrektor Handlowy, K3 System Sp. z o.o.

Wydajna, niezawodna i bezpieczna: taka jest chmura K3 Cloud

Nieograniczone możliwości rozwoju
Wysoka dostępność usługi we wszystkich zakątkach świata daje firmie możliwość rozszerzenia obszaru działalności na inne kraje bez konieczności dużych inwestycji w infrastrukturę. W przypadku tradycyjnego rozwiązania informatycznego nie byłoby to możliwe.

Wysoka dostępność i skalowalność
Spółka w każdej chwili może zmienić dostępną moc obliczeniową. Platforma K3 Cloud jest w stanie sprawnie obsłużyć systematyczny wzrost liczby użytkowników i okresowe skoki.

K3 Cloud pozwoliło na rezygnację z budowy własnej infrastruktury. Dodatkowo spółka ponosi koszty wyłącznie za wykorzystane zasoby.