Jeszcze 5 lat temu sądzono, że Berlin stanie się technologiczną stolicą Europy. Dziś jednak scena szybko się zmienia – dzięki ogromnym wysiłkom ośrodków komercyjnych i państwowych w Wielkiej Brytanii.

– Moim zdaniem Londyn jest europejską stolicą startupów – twierdzi Eileen Burbidge, współzałożycielka Passion Capital oraz członkini zarządu Tech City U.K., powołanej przez brytyjski rząd organizacji non-profit mającej na celu wspieranie brytyjskiej branży technologicznej. – Żaden z ośrodków europejskich nie dysponuje takimi zasobami inwestycyjnymi oraz kapitałem ludzkim jak Londyn – dodaje.

Przedstawiamy 5 najbardziej perspektywicznych startupów z Wysp.

Crypta Labs: Symantec w świecie kwantów

Współczesne technnologie szyfrujące używają ciągów liczb po to, by zakodowane dane nie mogły być odczytane bez właściwego klucza. Ma to jednak istotną wadę – liczby te nie są całkowicie losowe, ponieważ generuje się je przy pomocy algorytmów, które można złamać. Crypta Labs pracuje nad szyfrowaniem opartym o fizykę kwantową. Wykorzystuje ono kamerę do liczenia fotonów odbijających się od obiektów w czasie rzeczywistym, by wygenerować naprawdę losową liczbę. Wygenerowany przez kwantowy generator losowych liczb kod będzie – teoretycznie – niemożliwy do złamania, co oznacza, że dane firm już nie będą narażone na ataki hakerów.

Onfido: wywiady środowiskowe on-demand

Firmy takie jak Uber czy Airbnb muszą szybko pozyskiwać kontraktorów, by sprostać zapotrzebowaniu klientów. Problem w tym, że każdy z kontraktorów musi przejść przez procedury screeningu, by chronić zarówno firmę jak i użytkowników. Proces ten może trwać tygodniami. Onfido stworzyło API dla przedsiębiorstw wykorzystujących data-mining. Technologia ta jest w stanie znaleźć dane – od kartotek kryminalnych do statusu karty kredytowej – w czasie o 90% krótszym, niż gdyby prowadzić wywiad środowiskowy tradycyjnie. Dzięki Onfido firmy zajmujące się usługami on-demand będą mogły efektywniej generować siłę roboczą bez zagrożenia dla bezpieczeństwa i jakości usług.

Envitia: jak wykorzystać Big Data?

Big Data to klucz do innowacji, rozwoju i przyszłych korzyści – jeśli tylko jesteśmy w stanie je precyzyjnie przechwycić, zanalizować i udostępnić. Envitia łączy Big Data z oprogramowaniem geolokalizacyjnym, by umożliwić szybkie kompilowanie, zarządzenie i przetwarzanie ogromnych ilości danych na podstawie specyficznej lokalizacji geograficznej przedsiębiorstwom z różnorodnych branż – od medycyny do rolnictwa. Brytyjskie Ministerstwo Obrony niedawno zawarło z Envitią kontrakt wartości 13 mln $ na stworzenie systemu umożliwiającego jego urzędnikom dostęp do dowolnej informacji z systemu Defence Information Infrastructure w oparciu o geolokalizację. Pozwoli to na szybszą reakcję na konflikty i kryzysy humanitarne w dowolnym miejscu na świecie.

Digital Shadows: rozświetlić ciemną stronę sieci

Firmy i organizacje znacznie poprawiły swe zabezpieczenia przeciwko zagrożeniom pochodzącym z publicznego internetu. Cyberprzestępcy przenieśli się więc do tzw. ciemnej sieci – anonimowej ziemi niczyjej, gdzie ataki mogą pozostawać niezauważane przez miesiące, a dane wykradane przedsiębiorstwom są sprzedawane na nielegalnych portalach aukcyjnych. Digital Shadows pomaga wykrywać tego rodzaju zagrożenia przy pomocy skalowalnej platformy analizującej dane zwanej SearchLight. Platforma ta stale monitoruje ponad 100 milionów źródeł informacji w 27 językach w widocznej, ciemnej oraz ukrytej sieci.

IMBox: Slack z opcją audytu

Przedsiębiorstwa często operują w środowiskach, w których przepisy wymagają przechowywania zapisów komunikacji przez określony czas na wypadek kontroli lub śledztwa. Jeśli jednak komunikacja firmowa przenosi się z klasycznych skrzynek e-mail zapisujących dane na wewnętrznych serwerach do zewnętrznych aplikacji pocztowych (np. Slack), coraz trudniej mieć pewność, że przepisy regulujące kwestie przechowywania danych są przestrzegane. IMBox łączy cechy aplikacji takich jak Slack z modułem audytu oraz zabezpieczeniami przed usuwaniem danych przez użytkowników, dzięki czemu firmy mogą być pewne, że działają zgodnie z przepisami.

(red/strefahpe.pl)